Telescop refractor SkyWatcher Mercury 70/500 CQ40
Descriere
Telescopul refractor SkyWatcher Mercury 70/500 CQ40 este un instrument excelent de pornire pentru copii, deoarece este ușor de manevrat, făcându-i pe cei mici să se familiarizeze ușor cu craterele de pe Lună și inelele lui Saturn.
Sufletul telescopului, obiectivul, are proprietățile telescoapelor cu lentile (refractoare) mai mari. Sistemul aerisit de tip Fraunhofer are o eroare de culoare minimală, așa că avem o imagine clară și la măriri mai mari. Fiecare suprafață de lentilă este acoperită anti reflex pentru ca luminozitatea și contrastul să fie cele mai mari posibile.
Luna ne oferă o privelişte extraordinară: putem observa pe suprafaţa acesteia foarte multe cratere şi pete, chiar şi cu mărirea de bază de 20x şi 50x.
Cu filtrele corespunzătoare vom putea observa şi petele de pe suprafaţa soarelui (Atenţie! Fără filtru corespunzător este strict interzis să privim soarele prin telescop!).
Dintre planete, Jupiter şi Saturn pot fi observate cu acurateţe, se pot observa sateliţii lui Jupiter, inelele planetei Saturn. Fazele planetei Venus, micul disc al planetei Marte (dacă avem noroc, vom putea observa şi calotele glaciare şi una-două pete) pot fi, de asemenea obsevate, deoarece putem creşte capacitatea de mărire (până la 120x), fără ca imaginea să se distorsioneze. Uranus şi Neptun se vor vedea doar ca stelele. Putem să ne încercă norocul şi în afara graniţelor sistemului nostru solar. Cele mai luminoaseroiuri de stele (de exemplu: Pleiadele, M44, sau roiul globular Messier) pot fi observate chiar şi în condiţii urbane. În condiţii de cer negru, în schimb se pot observa numeroase roiuri stelare şi galaxii (de exemplu: galaxia Andromeda) şi nebuloase (de exemplu: nebuloasa Orion, nebuloasa Laguna, etc.).
Pachetul conține și două oculare Barium (10 și 25mm) cu care ajungem la măriri de 20x și 50x, și prin cumpărare a mai multor obiective standard putem să folosim spectrul de mărire complet, între 12x-120x.
Oglinda diagonală de 90 de grade permite observarea mai ușoară a zenitului.
Caracteristici
- Tip: refractor acromat
- Obiectiv: 70 mm
- Distanta focala: 500 mm
- Rezolutie (arcsec.): 1,7
- Raport focal: f/7
- Magnitudine stelara: 11,9
- Marire teoretica maxima: 120X
Montura:
- Montura: ecuatoriala germana CQ40
- Control miscare fina: RA/DEC
- Trepied: aluminiu reglabil (76-119)
Accesorii incluse:
- Oculare: Super 10 mm(50x) si 25 mm(20x)
- Oglinda diagonala: 90 grade (1.25")
- Cautator: StarPointer (Red Dot)
- Tip focuser: cremaliera 1,25"
- Diametrul focalizatorului: 1,25" (31,7 mm)
- Piggyback: nu
- Tava pentru accesorii: da
- Contragreutate: 1,00 kg
- Greutate ambalat: 5,5 kg
- Alte: manual de utilizare in limb. rom., cert. de garantie
Puteri de marire obtinute cu ocularele:
20x: cu ocular de 25mm
50x: cu ocular de 10m